Półcieniowe zaćmienie Księżyca i zakrycie Neptuna

Połowa września przynosi nam kilka ciekawych zjawisk związanych z Księżycem. Srebrny Glob 15 dnia miesiąca zakryje najdalszą planetę Układu Słonecznego – Neptuna, a dzień później dojdzie do tzw. półcieniowego zaćmienia Księżyca. Oba zjawiska nie będą łatwo dostrzegalne, lecz mimo wszystko łatwo dostępne albo przez Internet lub przy użyciu sprzętu fotograficznego.

Wieczorem 15 września nasz satelita znów zakryje Neptuna. Znów, bo w tym roku mogliśmy obserwować tożsame zjawisko pod koniec czerwca, co pokazałem Wam podczas transmisji na żywo w YouTube.

Tym razem pora wystąpienia zakrycia będzie dużo wygodniejsza. Księżyc zakryje Neptuna około 21:25. Z racji bardzo małej jasności planety na niebie oraz bardzo dużego blasku naszego satelity, zakrycie i odkrycie Neptuna będzie można zobaczyć tylko przez teleskop. Nie posiadając takiego sprzętu, będziemy mogli jednak obejrzeć zjawisko w Internecie. Transmisje przeprowadzą kanały na YouTube „Z Głową w Gwiazdach”:

oraz  oraz 1000 Ciekawostek Astronomicznych:

https://www.youtube.com/watch?v=6O-P_iWO5r4


 

Kolejnym zjawiskiem związanym z naszym satelitą będzie tzw. półcieniowe zaćmienie Księżyca. Srebrny Glob 16 września znajdzie się w półcieniu Ziemi, czyli obszarze, z którego obserwowalibyśmy tylko część tarczy słonecznej. Pozostały obszar naszej gwiazdy byłby przysłonięty przez Ziemię. Tego typu zaćmienia są trudno obserwowalne, ponieważ półcień Ziemi jest bardzo słaby i powoduje bardzo niewielkie pociemnienie tarczy księżycowej. Tym razem jednak mamy nieco szczęścia, ponieważ Księżyc wejdzie bardzo głęboko w półcień i prawie muśnie główny cień Ziemi (czyli obszar, z którego patrząc, Słońce byłoby całkiem przesłonięte przez Ziemię). Oznacza to dla nas, że „górna” część Srebrnego Globu pociemnieje bardziej, niż „dolna”. Możliwe, że zobaczymy to gołym okiem, a na pewno zmiany w jasności stwierdzimy, robiąc zdjęcia co jakiś czas.

Różnicę w oświetleniu Księżyca podczas zaćmienia i dzień przed nim pokazuje poniższa grafika. Jest to wizualizacja zrobiona w programie Stellarium i myślę, że dobrze oddaje nadchodzące zjawisko.

polcieniowe-zacmienie-ksiezyca-16-09-2016

 

Zaćmienie rozpocznie się po godzinie 19:00 i potrwa do 23:00. Najlepiej będzie obserwować je po godzinie 20:30 do 22:00, gdy pociemnienie tarczy Księżyca będzie największe.

Zjawisko to będzie można również obejrzeć w Internecie pod poniższym linkiem:

Facebooktwittergoogle_plusmailby feather