Jak zrobić zdjęcie “spadającej gwieździe”? Do tego celu potrzebujemy aparatu fotograficznego wyposażonego w ustawienie czasu ekspozycji od kilku sekund do nieskończoności. Im dłuższy czas możliwy do wybrania, tym wygodniej będzie nam zrobić zdjęcie, ponieważ uruchomiony raz aparat będziemy mogli na dłużej zostawić bez ingerencji. Dłuższy czas to również większa szansa na “złapanie” meteoru w kadrze.
Oto kilka punktów, które pozwolą nam zacząć.
1. Zamocowanie aparatu
Aparat najlepiej zamocować na stabilnym statywie. Uwaga — warto wcześniej sprawdzić, czy nasz statyw nie wywołuje drobnych drgań, które mogą zrujnować nam efekty pracy. Taki statyw można spróbować obciążyć, podwieszając u jego podstaw ciężki przedmiot. Jeśli nie posiadamy statywu, można aparat po prostu położyć na ziemi lub jakimś płaskim przedmiocie na czas robienia zdjęcia tak, by skierować go prosto w górę.
2. Czas ekspozycji
a) w ustawieniach prostych aparatów kompaktowych odnajdujemy opcję długości czasu ekspozycji
b) w lustrzankach i bardziej zaawansowanych “kompaktach” ustawiamy tryb manualny
Ustawiamy wybrany przez nas czas. Musimy ustalić kompromis pomiędzy wygodą nastawienia długiego czasu, a szumami matrycy światłoczułej, które przy dłuższych czasach będą bardziej widoczne. Warto poeksperymentować.
3. Czułość aparatu
Zwiększamy czułość naszego aparatu poprzez ustawienie tzw. ISO w ustawieniach sprzętu na wartość w przedziale 400‑1600. Będzie to sensowny kompromis między czułością matrycy i szumami, jakie pojawiają się coraz bardziej wraz ze zwiększaniem ISO.
4. Ustawienie długości ogniskowej obiektywu
W aparatach z obiektywem o zmiennej ogniskowej (zoom) ustawiamy najmniejszą możliwą wartość. Zwiększy to pole widzenia obiektywu oraz ilość światła, jaka dostanie się na matrycę światłoczułą.
5. Samowyzwalacz
Warto ustawić opcję samowyzwalania migawki. Pozwoli to na uniknięcie poruszenia aparatu i rozmazania zdjęcia przy wyzwalaniu migawki za pomocą przycisku.
6. Nastawa ostrości
Ustawiamy ostrość obiektywu na nieskończoność.
a) aparaty bez ręcznej nastawy ostrości sprawią nam niewielki problem. W celu uzyskania ostrego obrazu warto skierować aparat na jakiś odległy jasny punkt na ziemi lub niebie i wcisnąć przycisk zwolnienia migawki do połowy, aby aparat ustawił ostrość
b) aparaty z ręcznym trybem ostrości kierujemy na odległy obiekt widoczny w wizjerze lub wyświetlaczu z podglądem i ustawiamy ostry obraz za pomocą pierścienia nastawy ostrości na obiektywie
W sprzętach z automatyczną nastawą ostrości ciągle trzymamy spust migawki w połowie. Następnie kierujemy aparat na obszar nieba, który chcemy fotografować. Dociskamy spust migawki do końca i aparat rejestruje nam ostry obraz nieba.
Przy dłuższych czasach naświetlania, gwiazdy na zdjęciu będą wyglądać, jak łuki. Jest to spowodowane ruchem sfery niebieskiej wobec nieruchomego aparatu.
Jeśli mamy taką możliwość, możemy przerwać naświetlanie po przelocie jasnego meteoru, gdy przyjmiemy, że znalazł się on w kadrze naszego zdjęcia. Zmniejszy to długość łuków gwiazd oraz ewentualnego naświetlenia tła i zdjęcie będzie lepsze jakościowo. Idealną sytuacją jest przelot meteoru w kadrze tuż po rozpoczęciu naświetlania. Przerwać ekspozycję można również, zasłaniając obiektyw dekielkiem lub innym przedmiotem blokującym dostęp światła do niego.
Polecam poeksperymentować w celu nabrania wprawy oraz zorientowania się, jakie możliwości daje nam nasz aparat.
Życzę dobrej pogody i udanych zdjęć!
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie fragmentów tekstu bez zgody autora zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie tekstu w jego oryginalnej pełnej postaci dozwolone pod warunkiem podania źródła.