Koniec roku 2018 stał się dla miłośników nieba bardzo interesujący za sprawą jasnej komety, którą możemy obserwować nawet gołym okiem. 46P/Wirtanen to znany astronomom obiekt o kilkuletnim okresie obiegu wokół Słońca, lecz w tym roku mija ona Ziemię w bardzo bliskiej odległości. Stąd jej nadzwyczajna jasność.
Kometę można obserwować już od kilku tygodni sprzętem amatorskim (lornetka), lecz połowa grudnia to okres szczególny dla jej obserwacji. 12 dnia tego miesiąca Wirtanen minęła peryhelium, czyli punkt najbliższy Słońcu na jej okołosłonecznej orbicie. 16 grudnia kometa minie Ziemię w odległości 11.5 mln km.
W tym artykule skupię się na tej właśnie nocy z 16 na 17 grudnia, podając pozycję Wirtanen na niebie. W kolejne noce kometa będzie szybko zmieniać swoje położenie i mapki poglądowe będę umieszczał na fan page’u Amatorzy Nocnego Nieba na Facebooku w miarę występowania pogodnych nocy.
Wirtanen to kometa o zielonkawym kolorze. Nie zaobserwujemy w jej przypadku typowego wyglądu z jasną, okrągłą głową i długim warkoczem. Wirtanen pokaże nam się na tle bardzo ciemnego, pozamiejskiego nieba jako ledwo widoczna plamka w nieuzbrojonym oku, a przez lornetkę już wyraźnie zauważymy jej kolor i rozmyty kulisty kształt.
Wielkość pozorna komety na niebie jest spora i stąd jej jasność jest rozproszona na pokaźnym obszarze sfery niebieskiej. Z racji tego, że nie jest to obiekt zwarty, dostrzeżenie jej nie jest najłatwiejsze, ale wykonalne dość szybko pod warunkiem obserwacji z daleka od sztucznych świateł.
W nocy z 16 na 17 grudnia dostrzeżemy kometę wysoko nad południowo-wschodnim horyzontem w pobliżu gromady otwartej gwiazd o znanej nazwie Plejady. Przypomina ona miniaturowy Wielki Wóz o wielkości Księżyca na niebie. Gołym okiem dostrzegamy Plejady jako jasną mgiełkę niedaleko jasnej, pomarańczowej gwiazdy Aldebaran w konstelacji Byka. Pod Aldebaranem znajdziemy majestatyczny gwiazdozbiór Oriona z charakterystycznym pasem składającym się z 3 gwiazd ułożonych w jednej niemalże linii. Daleko “na prawo” od tych “drogowskazów” będzie świecił Księżyc w pierwszej kwadrze. Te punkty odniesienia pozwolą z łatwością zidentyfikować miejsce znajdowania się komety Wirtanen na niebie. Dla ułatwienia poniżej wkleiłem 2 mapki z programu Stellarium (kliknij w obrazek, aby powiększyć).
Z biegiem nocy kometa wraz ze wspomnianymi obiektami będzie przesuwać się w stronę południa, a potem zachodu, lecz Wirtanen pozostanie w tej samej pozycji względem wymienionych ciał niebieskich.
Ubierzcie się ciepło, zabierzcie lornetkę i obserwujcie! 🙂
by