Złączenie Księżyca z Saturnem (+ zakrycie Saturna przez Księżyc)

To będzie zjawisko ekstremalnie trudne do zaobserwowania. 25 października 2014 tuż po zachodzie Słońca i na jasnym jeszcze niebie wystąpi bardzo bliskie złączenie Saturna z Księżycem. Na dodatek z zachodniej części Polski teoretycznie widać będzie zakrycie planety przez naszego satelitę.

Co powoduje, że zjawisko to będzie tak trudne w obserwacjach? Niestety jest to kilka czynników.

Pierwszy z nich to pora dnia. Aby nie przegapić złączenia, musimy szukać obiektów około godziny 18:00 nad południowo-zachodnim horyzontem. Niebo wtedy będzie jeszcze jasne, bo zachód Słońca nastąpi niedługo wcześniej.

Drugi aspekt to wysokość obiektów. Księżyc, podobnie jak i Saturn będą bardzo nisko, bo mniej niż 5 stopni nad horyzontem, i będą szybko zbliżać się do jego linii. Przy zachodniej granicy Polski obiekty około 18:00 będą około miały wysokość ok. 4 stopni. Im dalej na wschód naszego kraju, tym gorzej (niżej).

Trzecia sprawa to kształt Księżyca. Nasz satelita będzie bardzo wąskim sierpem, więc nie będzie łatwo go dostrzec na jasnym tle nieba, a musimy się spieszyć. Lornetka pomoże w jego odnalezieniu.

Kolejna rzecz to jasność Saturna. Będziemy potrzebowali co najmniej lornetki, aby dostrzec planetę.

Podsumowując – aby z sukcesem zaobserwować zjawisko, powinniśmy znaleźć się najlepiej na zachodzie naszego kraju, mieć krystalicznie czyste powietrze i bezchmurne niebo aż do horyzontu, na który musimy mieć niezasłonięty widok w kierunku południowego-zachodu.

Jeśli nam się poszczęści i wszystkie powyższe warunki zostaną spełnione, zobaczymy Saturna po lewej stronie od sierpa Księżyca, oddalonego od jego tarczy o pojedyncze minuty kątowe. Możemy również pokusić się o obserwacje zjawiska do samego zajścia Księżyca za horyzont. Wtedy być może uda nam się zobaczyć zakrycie Saturna przez Księżyc, które nastąpi około 18:20 jeszcze gdy nasz satelita będzie nad horyzontem, patrząc z zachodniej Polski. Im silniejszy sprzęt optyczny, tym bardziej zwiększamy swoje szanse. Mówimy tu jednak o obserwacjach obiektów na wysokości około 1 stopnia nad horyzontem, więc można by je w zasadzie nazwać karkołomnymi. Kto jednak nie próbuje, ten nie pije szampana 🙂

Powodzenia!

Księżyc i Saturn 2014.10.25

Księżyc i Saturn 25.10.2014 18:05 (źr. Stellarium)

Facebooktwittergoogle_plusmailby feather