Zakrycie Wenus przez Księżyc

6 kwietnia amatorzy nocnego nieba doczekają się w końcu bardzo ciekawego zjawiska astronomicznego w 2016 roku. Co prawda nastąpi ono w ciągu dnia, lecz zaangażuje 2 ciała niebieskie podziwiane zazwyczaj w nocy. Tego dnia Księżyc zakryje planetę Wenus.

 

Wenus Ksiezyc 6.04.2016

 

Zjawisko wystąpi nad ranem, około godziny 9:40. Wtedy to najjaśniejsza planeta na ziemskim niebie powoli zniknie za tarczą Księżyca. Mniej więcej godzinę później Wenus wyłoni się po przeciwnej stronie dysku naszego satelity. Celowo nie podaję dokładnych czasów zakrycia i odkrycia, ponieważ będą one różne w zależności od miejsca obserwacji. Różnica będzie niewielka i wyniesie kilka minut. Warto skorzystać z takich programów, jak Stellarium, lub serwisów internetowych takich, jak HeavensAbove.com, aby określić dokładne momenty dla swojej lokalizacji. W razie pytań odnośnie sposobu sprawdzenia tych danych, służę pomocą 🙂

Zakrycie Wenus przes Księżyc nie będzie zjawiskiem łatwym w obserwacji. Warto jednak poświęcić trochę wysiłku, aby na własne oczy zobaczyć to ciekawe zjawisko. Głównym problemem dla obserwatora będzie jasne niebo, które utrudni odnalezienie Wenus i Księżyca na niebie. Znajdować się one będą jedynie 15 stopni od Słońca. Tego dnia Księżyc będzie tuż przed nowiem, zatem będzie bardzo wąskim sierpem, trudnym w zauważeniu. Nie obejdzie się bez dodatkowej optyki w postaci co najmniej lornetki. Bez tego nie dostrzeżemy Wenus, nawet jeśli udałoby się nam namierzyć Księżyc.

Uwaga!!! Przy używaniu przyrządów optycznych należy zachować wyjątkową ostrożność ze względu na bliskość Słońca. Pod żadnym pozorem nie szukaj za ich pomocą Księżyca, jeśli nie jesteś w stanie wykluczyć możliwości skierowania przyrządu w Słońce. Ryzykujesz uszkodzenie, a nawet utratę wzroku!

Jak bezpiecznie odszukać Wenus i Księżyc na niebie? Stań w cieniu, czyli w miejscu, gdzie Słońce będzie zasłonięte jakimś obiektem – najlepiej ścianą budynku. Masz widzieć jednocześnie niebo po prawej stronie od ściany, ponieważ właśnie po tej stronie od Słońca będą znajdować się Księżyc i Wenus. Niech przeszkoda zasłania Słońce z pewnym marginesem tak, aby za chwilę nasza gwiazda nie wyłoniła się zza niej.

Księżyc będzie się znajdować dokładnie na prawo od Słońca, około 15cm na wyciągniętej przed siebie linijce. Gdy już go znajdziesz, Wenus zobaczysz tuż obok, po lewej.

Zamocuj przyrząd optyczny na czymś stabilnym. Dla teleskopu to oczywiste – on zawsze stoi na statywie. W przypadku lornetki, najczęściej trzymamy ją w rękach, lecz to nie wystarczy do komfortowego oglądania zjawiska. Możemy “z ręki” odszukać Księżyc, a gdy już poznamy jego położenie, zamocujmy sprzęt na stabilnej podstawie.

Moment zakrycia będzie łatwy w obserwacji, pod warunkiem spełnienia powyższych wytycznych. Wenus po prostu schowa się za tarczę Księżyca, a czas “znikania” wyniesie kilkadziesiąt sekund. Dużo trudniej będzie zauważyć moment odkrycia, gdy nie znamy dokładnego czasu dla naszego miejsca obserwacji. Planeta bowiem wyłoni się zza księżycowego dysku niespodziewanie. Warto więc wcześniej sprawdzić, kiedy to nastąpi.

Powodzenia!

Facebooktwittergoogle_plusmailby feather