Maksimum roju meteorów Geminidy 13/14 grudnia

Geminidy to jeden z najliczniejszych rojów meteorów w całym roku. Nazwa tego roju pochodzi od gwiazdozbioru bliźniąt (Gemini), gdzie znajduje się tzw. radiant roju, czyli punkt, z którego pozornie nadlatują „spadające gwiazdy”. Maksimum aktywności przypada w nocy z 13 na 14 grudnia. Ze względu na jasny Księżyc, który będzie przeszkadzał w obserwacjach przez większość czasu, najlepiej będzie je zacząć w drugiej połowie nocy. Najlepsze warunki wystąpią po godzinie 3 rano, gdy Księżyc będzie chylił się ku zachodowi. W czasie maksimum notuje się sto kilkadziesiąt zjawisk na godzinę.

Co to jest meteor?

Jest to zjawisko wejścia w atmosferę ziemską materii (meteoroidu) w postaci pyłu lub większego ciała stałego. Światło widoczne jako meteor („spadająca gwiazda”) to efekt ogromnego tarcia, jakiemu poddawany jest meteoroid w momencie wtargnięcia w gęstsze warstwy atmosfery. Jeśli meteoroid przetrwa i spadnie na powierzchnię ziemi, nazywamy go meteorytem.

Jak obserwować?

Wystarczy wybrać jakieś ciemne miejsce z dala od świateł. Im dalej od domów, latarni, miasta, tym lepiej. Meteory będą pojawiać się na całym niebie, ponieważ ich pozorny punkt, skąd nadlatują, będzie znajdował się wysoko nad naszymi głowami. Wystarczy patrzeć „w górę”. Do obserwacji nie potrzeba żadnych przyrządów, wystarczą nieuzbrojone w żadną optykę oczy i dobra pogoda.

Geminid
Geminid (Wikipedia)
Facebooktwittergoogle_plusmailby feather