Opozycja Jowisza

5 stycznia o godzinie 22:11 Jowisz – największa planeta Układu Słonecznego – znajdzie się w tzw. opozycji, czyli takiej konfiguracji w przestrzeni, że będzie on dokładnie po przeciwnej stronie Ziemi, niż Słońce. Oznacza to, że warunki do jego obserwacji będą najlepsze tego dnia. Jowisz wschodzi ok. godziny 17:00 i pnie się w górę, aby ok. północy znaleźć się wysoko nad południowym horyzontem, a potem około godziny 7:00 zajść za zachodni horyzont. Na pewno nie przegapimy tej planety świecącej najjaśniej na niebie. Niedaleko Jowisza znajduje się charakterystyczna para jasnych gwiazd z gwiazdozbioru Bliźniąt – Kastor i Polluks. Poniższa grafika pokazuje ten układ, pozwalając łatwo znaleźć planetę.

Pozycja Jowisza na niebie w czasie opozycji 22:11 05.01.2014

Pozycja Jowisza na niebie o 22:11 05.01.2014 (źr. Stellarium)

Posiadając już niewielką lornetkę, możemy dostrzec 4 największe księżyce Jowisza, tzw. księżyce galileuszowe – Io, Europę, Ganimedesa i Callisto. W dniu opozycji wszystkie cztery będą widoczne po tej samej stronie planety. Poniższa grafika pokazuje ten układ. Warto lornetkę oprzeć o jakiś stabilny przedmiot, aby drgania nie przeszkadzały nam w obserwacjach.

Księżyce Jowisza w dniu opozycji 05.01.2014

Układ księżyców Jowisza w dniu opozycji 05.01.2014 (źr. Stellarium)

Oczywiście nie jest tak, że warunki do obserwacji Jowisza będą dobre tylko 5 stycznia. Planeta jeszcze przez wiele tygodni będzie wdzięcznym obiektem do obserwacji.

Facebooktwittergoogle_plusmailby feather