Złączenie Jowisza z Księżycem

Jowisz powoli oddala się od Słońca i staje się coraz lepiej widoczny na niebie. Planeta jest po zachodniej stronie naszej gwiazdy, co oznacza, że wschodzi wcześniej, niż Słońce. Oznacza to również, że aktualnie jest widoczny o poranku. I właśnie nad ranem 28 października dojdzie do złączenia Jowisza z Księżycem, który zbliża się do nowiu i minie największą planetę Układu Słonecznego w swojej wędrówce po niebie.

Jowisza od Księżyca dzielić będzie 2.5 stopnia. To tyle, ile wynosiłaby odległość między nimi wyrażona w centymetrach, gdybyśmy ją mierzyli linijką wyciągniętą przed siebie. Widok będzie tym ciekawszy, że Księżyc pojawi się w postaci bardzo wąskiego sierpa, a niebo stopniowo będzie jaśnieć i przybierze najpierw ciemno-, a następnie jasnoniebieską barwę. Złączenia planet i Księżyca zawsze wyglądają imponująco na takim tle.

Aby zobaczyć zjawisko, musimy wstać przed wschodem Słońca. Złączenie będzie widoczne dość nisko nad wschodnim horyzontem już od około 05:30 i będzie można je obserwować do pół godziny przed wzejściem naszej gwiazdy nad horyzont, czyli do około 06:45. Jowisza zidentyfikujemy bardzo łatwo. Jest to bardzo jasny obiekt, który znajdzie się poniżej Księżyca tego poranka.

Jowisz i Księżyc 28.10.2016 godz. 6:15 (źr. Stellarium)
Jowisz i Księżyc 28.10.2016 godz. 6:15 (źr. Stellarium)
Facebooktwittergoogle_plusmailby feather

5 odpowiedzi na Złączenie Jowisza z Księżycem

  1. Bardzo mi się podoba powyższy artykuł.

  2. Ciekawy artykuł, wiele wnoszący. Czekam na więcej

  3. Bardzo mi się podoba powyższy artykuł.

  4. Świetny artykuł. Interesujący, konkretny, życiowy.
    Nic dodać nic ująć.

  5. Nie znam się do końca na tym temacie ale miło się czyta.