Złączenie Jowisza z Księżycem

Jowisz powoli oddala się od Słońca i staje się coraz lepiej widoczny na niebie. Planeta jest po zachodniej stronie naszej gwiazdy, co oznacza, że wschodzi wcześniej, niż Słońce. Oznacza to również, że aktualnie jest widoczny o poranku. I właśnie nad ranem 28 października dojdzie do złączenia Jowisza z Księżycem, który zbliża się do nowiu i minie największą planetę Układu Słonecznego w swojej wędrówce po niebie.

Jowisza od Księżyca dzielić będzie 2.5 stopnia. To tyle, ile wynosiłaby odległość między nimi wyrażona w centymetrach, gdybyśmy ją mierzyli linijką wyciągniętą przed siebie. Widok będzie tym ciekawszy, że Księżyc pojawi się w postaci bardzo wąskiego sierpa, a niebo stopniowo będzie jaśnieć i przybierze najpierw ciemno-, a następnie jasnoniebieską barwę. Złączenia planet i Księżyca zawsze wyglądają imponująco na takim tle.

Aby zobaczyć zjawisko, musimy wstać przed wschodem Słońca. Złączenie będzie widoczne dość nisko nad wschodnim horyzontem już od około 05:30 i będzie można je obserwować do pół godziny przed wzejściem naszej gwiazdy nad horyzont, czyli do około 06:45. Jowisza zidentyfikujemy bardzo łatwo. Jest to bardzo jasny obiekt, który znajdzie się poniżej Księżyca tego poranka.

Jowisz i Księżyc 28.10.2016 godz. 6:15 (źr. Stellarium)
Jowisz i Księżyc 28.10.2016 godz. 6:15 (źr. Stellarium)
Facebooktwittergoogle_plusmailby feather