Częściowe zaćmienie Księżyca 7 sierpnia 2017

7 sierpnia 2017 roku dojdzie do częściowego zaćmienia Księżyca, które będzie w większości czasu trwania widoczne z Polski. Będzie to dość płytkie zaćmienie, bo cień Ziemi obejmie naszego satelitę tylko w 25 procentach jego średnicy. Niemniej z łatwością będzie można dostrzec pociemnienie części tarczy Srebrnego Globu. Zapraszam na transmisję na żywo na YouTube! Szczegóły poniżej.

Zjawisko rozpocznie się tzw. zaćmieniem półcieniowym o godzinie 17:50. Ta faza jest zazwyczaj niezauważalna dla niewprawnego oka i nie budzi żadnych emocji. Księżyc jest tylko minimalnie ciemniejszy. Gdybyśmy stali na jego powierzchni, obserwowalibyśmy częściowe zaćmienie Słońca. Nasza gwiazda, nawet jeśli tylko kawałkiem swojej tarczy, wciąż oświetla Srebrny Glob i dlatego tak ciężko zauważyć jakiekolwiek zmiany w jego oświetleniu, patrząc z Ziemi.

O 19:23 rozpocznie się najbardziej interesująca nas faza zjawiska – zaćmienie częściowe. Wtedy to Księżyc zacznie zanużać się w pełnym cieniu naszej planety. Z miejsc w nim skąpanych, stojąc na powierzchni naszego satelity widzielibyśmy całkowite zaćmienie Słońca. Tam też jest pełny mrok, gdyż Ziemia zasłania kompletnie naszą gwiazdę i jedynym światłem dochodzącym mimo wszystko w te rejony Księżyca jest światło rozproszone w atmosferze ziemskiej. Zjawiska optyczne w niej zachodzące powodują, że tylko czerwona część spektrum jest w stanie przebić się przez grube warstwy atmosfery naszej planety i takie też kolory przybiera zaćmiona część Księżyca. Stąd też nazwa – krwawy Księżyc. Być może zobaczymy czerwoną barwę również podczas tego zaćmienia, a zależne jest to chociażby od stanu atmosfery ziemskiej i warunków atmosferycznych w miejscu obserwacji. Nie będzie to łatwe, gdyż większość Księżyca wciąż będzie jasno świecić, a zaćmienie będzie płytkie. Z pewnością jednak dostrzeżemy samo pociemnienie tarczy.

Przebieg zaćmienia częściowego od godziny 20:00 będę transmitował na YouTube pod poniższym linkiem:

Początku zaćmienia częściowego nie zobaczymy z Polski, gdyż Księżyc wzejdzie nad horyzont od kilkunastu do kilkudziesięciu minut po jego rozpoczęciu. W południowo-wschodniej części kraju Srebrny Glob pojawi się kilkanaście minut przed godziną 20. Z kolei północno-zachodnia strona Polski będzie musiała poczekać na Księżyc aż do około 20:30. Inne rejony kraju zobaczą Księżyc w czasie między podanymi godzinami.

Wszyscy jednak mieszkańcy Polski powinni doświadczyć pięknego widoku wschodu częściowo zaćmionego Srebrnego Globu. Maksymalna faza zaćmienia wystąpi o 20:20. Jeśli warunki pogodowe pozwolą, zobaczymy wtedy wschodzący lub już nieco wyżej położony Księżyc w miejscu naszych obserwacji. Z pewnością będzie to niecodzienny obrazek dla oka oraz świetny kadr dla obiektywu aparatu.

Zaćmienie częściowe potrwa do 21:18 czasu polskiego, po którym nastąpi ostatnia faza – zaćmienie półcieniowe. Ono zakończy się o 22:51, kończąc tym samym całe zjawisko. Cały jego przebieg pokazany jest na poniższej animacji (w języku angielskim, czas UT).

Serdecznie zapraszam wszystkich chętnych do obejrzenia ze mną tego zjawiska, a szczególnie tych, którym nie dopisze pogoda. Zakładam przy tym, że ja wtedy będę ją miał 🙂 Jeśli szczęśliwie ta Wam dopisze, zachęcam do własnych obserwacji gołym okiem lub lornetką. Nic nie zastąpi wrażeń na żywo 🙂

Inf.: Grafika do tego posta powstała z wykorzystaniem pomysłu ze strony shadowandsubstance.com

Facebooktwittergoogle_plusmailby feather