Krwawy Księżyc znów na polskim niebie!

21 stycznia nad ranem dojdzie do całkowitego zaćmienia Księżyca. Z terenu Polski zobaczymy większość tego pięknego zjawiska.

Krwawym Księżycem nazywamy całkowicie zaćmiony Srebrny Glob. Przybiera on wtedy krwistoczerwoną barwę, ponieważ dociera do niego tylko światło, które przeszło przez gęste warstwy ziemskiej atmosfery i zostało niemal całkowicie odfiltrowane z wyjątkiem właśnie czerwonej części pasma widzialnego.

Do całkowitego zaćmienia Księżyca dochodzi w momencie, gdy w jednej linii ustawią się odpowiednio Słońce, Ziemia i Księżyc. Jeśli nasz satelita znajdzie się w płaszczyźnie orbity Ziemi, wpada w cień, który rzuca nasza planeta w przestrzeni kosmicznej. Nie dzieje się tak zawsze, bo Księżyc nie orbituje Ziemi w tejże płaszczyźnie, lecz jest do niej lekko nachylony.

W nocy z 20 na 21 stycznia, a właściwie nad ranem w poniedziałek 21 stycznia nasz satelita znajdzie się właśnie dokładnie w linii z Ziemią i Słońcem. Pomijając nieciekawą i trudno zauważalną półcieniową część zaćmienia, gdy Księżyc znajduje się w półcieniu Ziemi, możemy powiedzieć, że prawdziwe widowisko zacznie się o godzinie 4:34. Wtedy to lewa część tarczy Srebrnego Globu zacznie wyraźnie ciemnieć. Nastąpi częściowa faza zaćmienia. Ciemna część tarczy będzie wtedy w cieniu całkowitym Ziemi podczas, gdy jasna jej część ciągle będzie skąpana tylko w półcieniu. Z czasem Księżyc będzie coraz głębiej zanurzał się w cieniu naszej planety i o godzinie 5:41 znajdzie się w nim już w całości.

Najgłębszy moment zaćmienia nastąpi o godzinie 6:12. Podczas tej fazy będziemy mogli zauważyć wyraźnie czerwoną tarczę Księżyca, a w jej pobliżu powinniśmy dostrzec nawet gwiazdy (przyda się lornetka), co normalnie nie jest możliwe ze względu na dużą jasność Księżyca w pełni. Zaćmienie całkowite potrwa do 6:43, po czym tarcza Srebrnego Globu zacznie jaśnieć od „góry”. Rozpocznie się faza częściowa zaćmienia, której z Polski nie zobaczymy w całości, gdyż Księżyc zajdzie za zachodni horyzont, a niebo będzie już jasne.

Zjawisko będzie widoczne aż do samego rana i fakt, że zaćmiony Księżyc będzie przed wschodem Słońca „wisiał” nisko nad zachodnim widnokręgiem umożliwi Wam wykonanie wspaniałych zdjęć zaćmienia z ziemskimi obiektami. Warto przygotować sobie dogodne miejsce do obserwacji z ciekawymi elementami krajobrazu nad zachodnim – północno-zachodnim horyzontem.

Facebooktwittergoogle_plusmailby feather