LEGO – Rakieta Saturn V – czy warto?

W 2017 roku LEGO wydało „fanowski” zestaw NASA Apollo Saturn V w ramach serii LEGO Ideas – potężny model rakiety, która wyniosła ludzi na Księżyc. Czy warto wydać kilkaset zł na te klocki?

Nie składałem klocków LEGO chyba od podstawówki 😉 Kiedy jednak na rynku pojawił się zestaw NASA Apollo Saturn V, stworzony przez fanów w ramach serii LEGO Ideas o numerze 21309, wiedziałem, że prędzej czy później go kupię. Początkowo zestaw kosztował ponad 600 zł. Z czasem zaczął tanieć i udało mi się go dostać za 425 zł w internetowej księgarni Bonito.pl w styczniu 2019. Jak na tak skomplikowany i duży set, cena jest świetna, chociaż kilkaset złotych to jednak spory wydatek. Czy warto wydać te parę stówek na klocki? Dla fanów LEGO, jak i fanów astronautyki odpowiedź jest według mnie jedna – warto, i to bardzo! Ba! Myślę, że to również dobry pomysł dla laików w tej dziedzinie techniki, którzy chcieliby się czegoś dowiedzieć o programie Apollo 🙂

Zestaw Saturn V wykonany jest w skali 1:100 i po złożeniu ma 1 metr wysokości. Posiada 1969 elementów. Mówi Wam coś ta liczba? To nie przypadek 🙂 W 1969 roku człowiek po raz pierwszy stanął na Księżycu właśnie dzięki programowi Apollo i rakiecie Saturn V. Pudełko jest bardzo duże, a w środku szeleszczą setki klocków. Opakowanie zostało bardzo ładnie zaprojektowane i jest ono bogate w szczegóły misji Apollo. Na tylnej stronie pudełka rozrysowany jest schemat funkcjonalny poszczególnych modułów systemu – czyli rakiety Saturn V oraz lądownika księżycowego.

Opakowanie zestawu NASA Apollo Saturn V

W opakowaniu znajdziemy instrukcję składania zestawu, która jest w zasadzie połączeniem opisu programu Apollo, informacji na temat twórców tego projektu LEGO (dla przypomnienia – jest to zestaw fanowski z serii Ideas, stworzony przez użytkowników i fanów LEGO) oraz wspomnianą instrukcją montażu rakiety. Wydane na dobrym papierze w pół-twardej okładce.

Instrukcja składania i informacyjna dot. programu Apollo

Klocki podzielone są na 12 osobno zapakowanych worków, co bardzo ułatwia składanie zestawu. Jest to swoją drogą zestaw przeznaczony dla osób powyżej 14 roku życia i myślę, że jest to słuszny próg dobrany pod kątem trudności. Prawdę mówiąc i ja obawiałem się, że bez żadnego doświadczenia z LEGO, będę miał problemy z montażem niektórych trudniejszych elementów. Nie napotkałem jednak żadnych trudności ze zrozumieniem instrukcji i poskładaniem wszystkiego tak, jak trzeba. Każdy nastolatek i dorosły powinien poradzić sobie z tym zadaniem bez problemu 🙂

Złożenie całości zajęło mi 5.5 godziny, co pozytywnie mnie zaskoczyło, ponieważ spodziewałem się co najmniej 6-godzinnej sesji. Była to sama przyjemność, a patrzenie jak rakieta rośnie w oczach wywoływała mimowolny uśmiech na twarzy.

Oto 5-minutowy film poklatkowy z procesu montażu 🙂

Zestaw Saturn V obfituje w niesamowite szczegóły budowy rakiety. Nie jest to tylko „okrągła puszka” ładnie wyglądająca z zewnątrz. Wnętrze każdego modułu wypełnione jest klockami tworzącymi konstrukcję zbiorników paliwa i silników. Poszycie kadłuba przepełnione jest fantastycznymi detalami, które pamiętamy ze zdjęć prawdziwej rakiety Saturn V.

Rakieta Saturn V w pełnej okazałości (kliknij, aby powiększyć)

Co ważne, zestaw składa się z 6 niezależnych modułów. Składamy tu pierwszy stopień rakiety, czyli S-IC, a także drugi stopień S-II, trzeci stopień S-IVB, moduł serwisowy/dowodzenia/system ratunkowy na szczycie rakiety, oraz lądownik księżycowy i moduł dowodzenia w wersji po wylądowaniu w oceanie. Mamy też 3 mini-figurki astronautów, dużo mniejsze niż standardowe figurki LEGO. Są one wykonane w skali do rakiety, dzięki czemu widzimy jak potężna to była konstrukcja. Mnóstwo detali, które niejednokrotnie wykonane zostały ze standardowych klocków LEGO.

Dzięki modułowości zestawu, możemy rozkładać poszczególne stopnie rakiety, schować lądownik w owiewkach 3 stopnia, czy łączyć ze sobą moduł dowodzenia i lądownik. Mamy też do dyspozycji 3 małe podstawki, które pozwolą nam wyeksponować rakietę w pozycji poziomej.

Lądownik księżycowy z figurkami astronautów (kliknij, aby powiększyć)

Podsumowując, zestaw LEGO Ideas NASA Apollo Saturn V to ponad 5 godzin świetnej zabawy przy jego składaniu, a także wspaniały model tej potężnej rakiety, wykonany z mnóstwem zachwycających detali, który posłuży nam do poznania szczegółów programu Apollo i rakiety Saturn V. Naprawdę warto odłożyć w skarbonce fundusze na ten zestaw i postawić go w honorowym miejscu w domu 🙂

Poniżej pozostałe zdjęcia zestawu.

Moduł S-IC – pierwszy stopień rakiety (kliknij, aby powiększyć)
Moduł S-IC – pierwszy stopień rakiety (kliknij, aby powiększyć)
Moduł S-II – drugi stopień rakiety (kliknij, aby powiększyć)
Moduł S-II – drugi stopień rakiety (kliknij, aby powiększyć)
Moduł S-IVB – trzeci stopień rakiety z lądownikiem (kliknij, aby powiększyć)
Moduł S-IVB – trzeci stopień rakiety z lądownikiem (kliknij, aby powiększyć)
Moduł serwisowy, dowodzenia i system ratunkowy (kliknij, aby powiększyć)
Moduł serwisowy, dowodzenia i lądownik księżycowy (kliknij, aby powiększyć)
Moduł serwisowy, dowodzenia i lądownik księżycowy (kliknij, aby powiększyć)
Moduł dowodzenia po wylądowaniu w oceanie (kliknij, aby powiększyć)
 
Facebooktwittergoogle_plusmailby feather