Jak dobrze znasz już historię lotu Apollo 11 i pierwszej misji księżycowej, podczas której człowiek postawił stopę na Srebrnym Globie? Ostatnio w mediach aż wrzało od wiadomości na ten temat. Nic dziwnego. W tym roku obchodzimy 50. rocznicę tego wiekopomnego wydarzenia. Zapewne dowiedziałeś się jeszcze więcej z programów TV, czy artykułów w prasie i Internecie. Gwarantuję Ci jednak, że istnieje książka, która uzupełni Twoją wiedzę o amerykańskim programie kosmicznym o nowe fakty, o których Ci się nawet nie śniło!
“Ścigając Księżyc. Naród, politycy i obietnica, która przeniosła USA w erę kosmiczną.” to napisana przez Alana Andersa i Roberta Stone’a (dziennikarzy PBS), wydana w Polsce przez wydawnictwo Bez Fikcji, faktologiczna opowieść o tym, jak człowiek zrealizował swoje marzenia o locie w Kosmos.
Co wspólnego z lotem na Księżyc mieli pisarz Artur C. Clarke, James Webb, czy Carl Sagan? Czy wywiad USA wiedział o księżycowych planach Związku Radzieckiego? Dlaczego Amerykanie pozwolili Sowietom jako pierwszym umieścić człowieka na orbicie i objąć prym w wyścigu kosmicznym? Jak USA tuszowały nazistowską przeszłość inżynierów NASA? Ile razy program kosmiczny USA oraz program Apollo wisiały na włosku? Te i setki innych faktów z lat 50. i 60. XX wieku znajdziecie w zamkniętej w 350 stronach fascynującej historii tamtych czasów.
“Ścigając Księżyc” to pozycja łącząca ze sobą dwa przeplatające się ze sobą światy. Bez jednego nie byłoby drugiego. Mowa o polityce i technice. Decyzje polityczne pociągały do przodu ralizację kolejnych kamieni milowych w wielkim kosmicznym projekcie, a niejednokrotnie wygórowanym ambicjom polityków musiała sprostać raczkująca jeszcze technologia kosmiczna. Dzięki z kolei poświęceniu tej przychylnej części świata dziennikarskiego udawało się zyskać poparcie opinii publicznej i przeznaczać ogromne budżety na zyskanie prymu USA w Kosmosie.
Czytając kolejne rozdziały, lawirujemy wciąż między salonami Białego Domu, Centrum Kosmicznym Kennedy’ego, a prywatnymi domami astronautów. Pozwala to zobaczyć obraz programu kosmicznego Stanów Zjednoczonych jako całość, jako skomplikowaną sieć powiązań, znajomości, wizjonerstwa, łutów szczęścia, geniuszu inżynierów, uporu lobbystów, z których uplotła się ta wspaniała przygoda, której dziedzicami jako ludzkość dziś jesteśmy.
Wśród wielu pozycji literackich na rynku, traktujących o programie Apollo, czy ogólniej o wyścigu USA — ZSRR w Kosmos, “Ścigając Księżyc” jest punktem obowiązkowym, rzucającym nowe światło na wiele aspektów wspomnianych czasów. Autorzy książki spędzili wiele godzin na zbieraniu materiału, w tym na rozmowach z uczestnikami tamtych wydarzeń, by stworzyć to swoiste kompendium wiedzy, niejednokrotnie też dodając weń smaczków faktologicznych, których nie znajdziemy nigdzie indziej.
by