Zakrycie Neptuna przez Księżyc

W nocy z 25 na 26 czerwca dojdzie do dość rzadkiego, lecz trudnego do zaobserwowania zjawiska. Nastąpi zakrycie Neptuna przez Księżyc. Nieco później tej samej nocy, najdalsza planeta Układu Słonecznego wyłoni się zza ciemnej strony tarczy naszego satelity.

Z racji bardzo dużej różnicy w jasności słabo widocznej planety i jasnego Księżyca, będzie bardzo trudno przeprowadzić obserwacje bez użycia teleskopu.

Z racji tego zapraszam wszystkich chcących zobaczyć zakrycie na transmisję online w YouTube. Pod TYM linkiem będę streamował obraz z teleskopu, co mam nadzieję pozwoli nam zobaczyć zjawisko. Zaczynamy o godzinie 00:30.

Dodatkowo około pół godziny przed zakryciem Neptuna i około pół godziny przed jego odkryciem, nastąpi podobne zjawisko zakrycia i odkrycia jasnej gwiazdy w konstelacji Wodnika.

Momenty kluczowe:
Zakrycie gwiazdy Lambda Aqr – ~00:40
Zakrycie Neptuna – ~01:12
Odkrycie gwiazdy Lambda Aqr – ~01:18
Odkrycie Neptuna – ~01:44

Zakrycia gwiazd i planet przez Księżyc są zjawiskami dość ciekawymi dla miłośników astronomii. W przypadku gwiazd, momenty zakrycia i odkrycia następują nagle, ponieważ gwiazdy z racji dzielącej je od nas odległości są prawie zerowych rozmiarów (punkty). Natomiast planety znikają za tarczą Księżyca, stopniowo gasnąc. W Internecie możemy znaleźć niesamowite zdjęcia połowicznie schowanych za naszym satelitą Jowisza, czy Saturna. W przypadku Neptuna, niestety na takie widoki liczyć nie możemy ze względu na małe rozmiary planety na niebie będące skutkiem gigantycznej odległości dzielącej ją od nas. Dlatego też wspomniane zjawisko bardziej będzie przypominać to gwiazdowe, niż planetarne.

Polecam i zapraszam!

Facebooktwittergoogle_plusmailby feather