Wenus wieczorem, Wenus rano

Niezwykła sytuacja ma aktualnie miejsce na wieczornym i porannym niebie. Wenus – najjaśniejsza planeta widoczna z Ziemi jest widoczna przez najbliższe dni zarówno po zachodzie, jak i przed wschodem Słońca. Kolejna taka okazja na obserwacje Wenus po zmierzchu o świcie wystąpi dopiero w 2025 roku.

Planeta Wenus w normalnych okolicznościach obserwowalna jest albo wieczorem, albo rano. Wynika to z faktu, że znajduje się ona albo po wschodniej albo po zachodniej stronie Słońca. Dlatego też Wenus zachodzi później, niż nasza gwiazda (widoczność wieczorna) lub zanim Słońce wzejdzie (widoczność wschodnia).

Wenus wieczorem i rano 18/19 marca 2017 (źr. Stellarium)
Wenus wieczorem i rano 18/19 marca 2017 (źr. Stellarium)

Z racji faktu, że Wenus znajduje się na bliższej orbicie słonecznej, niż Ziemia, czasami przechodzi ona w pobliżu Słońca na ziemskim niebie (tzw. koniunkcja). Dzieje się tak wtedy, gdy planeta znajduje się w okolicach linii Ziemia-Słońce – między nimi lub po przeciwnej stronie naszej gwiazdy. Płaszczyzny orbit planet w Układzie Słonecznym nie są równoległe. Dlatego nawet, gdy Wenus teoretycznie powinna przechodzić na tle tarczy Słońca lub chować się za nią w czasie koniunkcji, w rzeczywistości mija ona naszą gwiazdę poza jej dyskiem. Gdy dodamy do tego korzystne nachylenie płaszczyzny obserwatora z układem ciał w przestrzeni, dostajemy szansę na dostrzeżenie Wenus zarówno tuż po zachodzie, jak i tuż przed wschodem Słońca w okresie niedalekim koniunkcji.

Wieczorno-poranną Wenus możemy obserwować do 24 marca. Potem planeta zniknie z wieczornego nieba i nastąpi okres coraz lepszej jej widoczności nad ranem. Aby wykorzystać aktualną szansę na ciekawe obserwacje, musimy zapewnić sobie doskonały widok na zachodni i wschodni horyzont. Wenus będzie znajdować się bardzo nisko nad nim, więc nie mogą nam przeszkadzać żadne budynki, czy drzewa.

Wieczorną Wenus znajdziemy niedługo po zachodzie Słońca, w okolicach godziny 18:00. Najlepiej oczekiwać na odpowiednie pociemnienie nieba, aby planeta ukazała swój blask, zanim schowa się za horyzont.Podobną metodę stosujemy w przypadku porannej Wenus. Około godziny 5:00 czekamy, aż wzejdzie nad wschodni horyzont, zanim zrobi się zbyt jasno.

Wenus jest bardzo jasnym obiektem i nie sposób jej pomylić z innym obiektem. Obserwacje będą jednak trudne ze względu na to, że planeta będzie widoczna bardzo niedługo po zachodzie i przed wschodem Słońca, co oznacza jasne tło nieba. Trudne nie oznacza niemożliwe i jeśli pogoda dopisze, na pewno uda Wam się dostrzec Wenus.

Facebooktwittergoogle_plusmailby feather