Zakrycie i odkrycie Regulusa przez Księżyc

Okres zakryć jasnych gwiazd przez Księżyc trwa. Miesiąc temu obserwowaliśmy Aldebarana znikającego za i wyłaniającego się zza tarczy księżycowej. Wieczorem 8 grudnia nasz satelita zakryje Regulusa – najjaśniejszą gwiazdę w gwiazdozbiorze Lwa. Będzie to zjawisko dużo łatwiejsze w obserwacji i ciekawsze zarazem.

Mimo, że Regulus jest słabiej świecącym obiektem, niż Aldebaran, to wciąż jest to gwiazda jasna, doskonale widoczna gołym okiem. Oczywiście w pobliżu Księżyca (szczególnie podczas zakrycia) jej blask zostanie mocno zaślepiony, dlatego do obserwacji warto użyć choćby najmniejszej lornetki.

Regulus zniknie za tarczą Księżyca po jej oświetlonej stronie. Patrząc z Ziemi, będzie to lewa strona dysku naszego satelity. Zjawisko zakrycia nastąpi około godziny 22:25 i czas ten będzie podobny w całej Polsce. Należy śledzić zbliżanie się gwiazdy do Księżyca na kilka-naście minut przed jej zniknięciem za jego tarczą, aby tego momentu nie przegapić.

Odkrycie nastąpi kilkadziesiąt minut później i moment ten już mocniej zróżnicuje się w zależności od miejsca obserwacji. Ogólnie do odkrycia dojdzie od kilku do kilkunastu minut po godzinie 23. Zapraszam do zostawiania komentarzy pod tym wpisem oraz pod powiązanym postem na Facebooku z nazwami miejscowości, z których obserwujecie. Będę starał się odpowiedzieć na każdy komentarz, podając czas odkrycia dla Waszej lokalizacji.

Zjawisko odkrycia będzie dużo ciekawsze od zeszłomiesięcznego odkrycia Aldebarana, ponieważ tarcza Księżyca będzie nieoświetlona w większej części, niż to miało miejsce miesiąc temu. Nasz satelita 4 dni po pełni odsłoni Regulusa właśnie po tej nieoświetlonej stronie. Pozorna pustka między widoczną częścią tarczy Księżyca a miejscem pojawienia się gwiazdy będzie poprawiać komfort obserwacji (mniej oślepiające światło Srebrnego Globu), a jednocześnie doda smaczku zjawisku, ponieważ Regulus pojawi się „znikąd”, a nie tuż przy widocznej tarczy Księżyca.

Planuję przeprowadzić transmisję z tego zjawiska na YouTube, jeśli tylko pogoda pozwoli. Link do streamu pojawi się w tym wpisie w późniejszym czasie.

Facebooktwittergoogle_plusmailby feather