Zakrycie i odkrycie Aldebarana przez Księżyc

Doczekaliśmy się ciekawego zjawiska zakryciowego w 2017 roku. 28 kwietnia Księżyc najpierw zakryje, a potem odkryje jedną z najjaśniejszych gwiazd na ziemskim niebie – Aldebarana. Aldebaran (arabska nazwa – Oko Byka) to najjaśniejsza gwiazda w konstelacji Byka. Zjawisko wystąpi wczesnym wieczorem na dość jasnym jeszcze niebie, lecz powinno być doskonale widoczne przez lornetki i oczywiście większe sprzęty optyczne.

W dniu zjawiska Księżyc będzie miał kształt bardzo wąskiego sierpa, ponieważ będzie tuż po nowiu. Dzięki temu widok będzie jeszcze ciekawszy. Do zakrycia i odkrycia dojdzie nad zachodnim horyzontem, gdzie powinniśmy odszukać naszego satelitę. Będzie on znajdował się kilkanaście stopni nad linią widnokręgu. To około kilkunastu cm na linijce trzymanej na wyciągniętej przed siebie ręce. Księżyc jest jednak na tyle jasny, że ta metoda okaże się zbędna i po prostu zobaczymy go na niebie bez żadnego problemu 🙂 Następnie za pomocą lornetki lub silniejszego sprzętu powinniśmy znaleźć gwiazdę -Aldebarana – tuż przy jego tarczy, po lewej stronie.

Zjawisko potrwa około 40-45 minut. Najpierw zobaczymy, jak Aldebaran zbliża się szybko do krawędzi tarczy Księżyca (a w zasadzie to Księżyc zbliży się do gwiazdy), by w mgnieniu oka zgasnąć za nią. Stanie się to po ciemnej stronie tarczy naszego satelity, co z pewnością będzie niezwykłym widokiem. Kilkadziesiąt minut później Aldebaran wyłoni się zza tarczy Księżyca po prawej jego stronie. Ten moment musimy wyczekać czujnie, ponieważ nie będziemy mieli komfortu śledzenia obu obiektów do momentu zetknięcia, jak przy zakryciu. Tym razem gwiazda nagle pojawi się tuż przy krawędzi tarczy Księżyca, po jego oświetlonej stronie.

Z racji występowania zjawiska zwanego paralaksą, momenty zakrycia i odkrycia są różne w zależności od miejsca obserwacji. Poniżej podałem orientacyjne czasy dla kilku miast położonych skrajnie w naszym kraju (NE, NW, SE, SW, N, S), a także dla Łodzi, w centrum Polski. Jak widać, różnice występują, lecz nie są one gigantyczne. Należy zacząć obserwować oba ciała odpowiednio wcześniej, aby nie przegapić momentu zakrycia, a potem czujnie wyczekiwać przez kilka minut na moment odkrycia.

MiastoMoment zakrycia (orientacyjnie)Moment odkrycia (orientacyjnie)
Suwałki20:2320:58
Szczecin20:1921:02
Przemyśl20:2521:08
Jelenia Góra20:2121:07
Gdynia20:2020:59
Kraków20:2321:08
Łódź20:2221:05
Facebooktwittergoogle_plusmailby feather