Zakrycie i odkrycie Aldebarana przez Księżyc

23 lutego 2018 dojdzie do ostatniego z serii zakrycia i odkrycia Aldebarana przez Księżyc. Ta najjaśniejsza gwiazda w konstelacji Byka była regularnie zakrywana od 2015 roku, a po tym cyklu na następny przyjdzie nam czekać aż 16 lat.

Właśnie w około 17-letnich okresach następują serie zakryć i odkryć Aldebarana. Dzisiejsze, ostatnie z obecnego cyklu będzie wyjątkowo łatwe w obserwacji. Gwiazda zniknie po „lewej”, ciemnej stronie tarczy Księżyca. Nasz satelita będzie tylko w połowie oświetlonym, więc w momencie zakrywania gwiazdy jego jasna część nie będzie nas oślepiać za bardzo, by uniemożliwić obserwacje. Konieczne będzie jednak użycie lornetki lub oczywiście silniejszej optyki, aby wygodnie zarejestrować moment zniknięcia Aldebarana za tarczą Srebrnego Globu.

Zakrycie nastąpi w różnych momentach w zależności od miejsca obserwacji, lecz z grubsza będzie to około godziny 18:00 z kilkuminutowym marginesem. Należy wcześniej śledzić ruch obiektów względem siebie i skupić się na ciągłej obserwacji tuż przed zakryciem, które nastąpi w ułamku sekundy.

Trudniejsze w obserwacji będzie odkrycie gwiazdy. Nastąpi ono około godzinę później po przeciwnej – jasnej stronie Księżyca. Tu już wymagane jest znanie dokładnego momentu odkrycia w danej lokalizacji, aby go nie przegapić. Dodatkowo jasna tarcza Srebrnego Globu utrudni zaobserwowanie odkrycia. Najlepiej około godzinę po zakryciu obserwować „dolną prawą” część Księżyca, gdzie pojawi się gwiazda.

Aldebaran jest najjaśniejszą z tzw. gwiazd królewskich, czyli tych zakrywanych przez Księżyc. Warto zaobserwować jego zakrycie i odkrycie, bo na następne przyjdzie nam czekać bardzo długo.

Facebooktwittergoogle_plusmailby feather